تست و تعویض ترمودیسک یخچال

حتما برای شما هم پیش آمده است که درب یخچال را باز کنید و متوجه سرد نبودن داخل کابین شوید. یکی از دلایل سرد نکردن یخچال یا فریزر تشکیل برفک بر روی اواپراتور می‌باشد. در برخی از موارد سرد نکردن یخچال و تشکیل برفک خرابی قطعه‌ای بنام ترمودیسک است. در این مقاله ترمودیسک یخچال را بصورت کامل شرح داده‌ و در آخر نحوه تست و تعویض آن را در اختیار شما قرار داده‌ایم. امیدواریم با استفاده از مطالب این آموزش بتوانید به تعمیر یخچال بپردازید.

ترمودیسک یخچال

در یخچال فریزرها بخشی تحت عنوان اواپراتور قرار دارد که مسئولیت تبادل گرمایی و ایجاد سرما درون یخچال بر عهده این قطعه و سایر قطعات متصل به آن است. برفک در یخچال بر روی اواپراتور تشکیل می‌شود و برای یخ‌زدایی توسط گرما از هیتر المنت استفاده می‌شود. از آنجایی که برق هیتر المنت پس از ذوب شدن باید قطع شود از قطعه‌ای بنام ترمودیسک جهت قطع و وصل برق المنت باتوجه به دمای اواپراتور استفاده می‌شود.

ترمودیسک یک کلید بی‌متال است که با بهره‌گیری از علم ترمودینامیک و انبساط و انقباض فلزات در دمای معینی برق را وصل و در دمای دیگر برق را قطع می‌کند. این قطعه بصورت سری و قبل از المنت بسته می‌شود؛ محل نصب این قطعه بر روی لوله برگشت اواپراتور است.

ترمودیسک‌ها معمولا در دماهای 5- و 5+ واکنش نشان می‌دهند و نسبت به قطع و وصل برق اقدام می‌کنند. البته این دما بسته به نوع ترمودیسک می‌تواند متفاوت باشد.

عملکرد ترمودیسک بعنوان یک محافظ

ترمودیسک یک کلید مکانیکی است که وظیفه قطع و وصل کردن برق المنت را بر عهده دارد. اگر لوله برگشت اواپراتور سرد باشد به‌معنای وجود برفک بر روی اواپراتور است و در این شرایط برق المنت توسط ترمودیسک متصل می‌گردد؛ پس از ذوب شدن برفک و افزایش دمای لوله برگست برق المنت مجددا قطع می‌گردد.

عدم امکان تعمیر ترمودیسک

توجه داشته باشید که ترمودیسک یک قطعه ایزوله و مکانیکی است که غیر قابل تعمیر می‌باشد. در صورت خرابی حتما باید آن را تعویض کنید تا یخچال بتواند به بازدهی و عملکرد قبلی خود باز گردد.

تست ترمودیسک در منزل

وجود برفک بر روی اواپراتور لزوما به معنای خرابی ترمودیسک نیست و تک‌تک قطعات موجود در سیستم دیفراست می‌توانند دلیل تشکیل برفک باشند؛ پس بهتر است قبل از تعویض ترمودیسک در ابتدا آن را تست کنید و از خرابی آن مطمئن شوید.

برای تست ترمودیسک به لوازم زیر نیاز خواهید داشت:

 • منبع گرم – همچون اتو
 • ترمودیسک
 • مولتی متر

جهت تست ترمودیسک مراحل زیر را به‌ترتیب بپیمایید:

 • در دمای اتاق یه تست قطعه بپردازید

اگر ترمودیسک یخچال شما خراب باشد هنگام تست در دما‌های زیر صفر باید اتصال کوتاه باشد؛ یعنی باید جریان برق را از خود عبور دهد و در دما‌های بالا باید مدار باز باشد؛ یعنی جریان برق را از خود عبور ندهد.

برای تست در ابتدا سلکتور مولتی متر را بر روی اتصال کوتاه یا بوق قرار دهید و سپس به دو سر ورودی ترمودیسک متصل کنید. در دمای اتاق نباید جریانی برقرار باشد.

 • تست ترمودیسک در دمای بالا

حال ترمودیسک را بر روی اتوی داغ که دمای آن حداقل 50 الی 60 درجه سلسیوس (تبادل گرمایی در دمای بالا سریعتر صورت می‌گیرد و نیازی به منتظر ماندن به مدت چند دقیقه نخواهد بود) است قرار دهید و منتظر بمانید؛ همانطور که ذکر کردیم در دما‌های بالاتر از 5 درجه نباید جریانی از ترمودیسک گذر کند؛ پس اگر ترمودیسک در این دما اتصال کوتاه بود باید آن را تعویض کنید.

تعویض ترمودیسک

اگر از خرابی ترمودیسک مطمئن هستید و خرابی یخچال را مربوط به آن می‌دانید بهتر است با تعمیرکار یخچال تماس بگیرید تا تعمیرات با دقت بیشتری انجام شود اما اگر دوست دارید خودتان این کار را انجام دهید ادامه این مطلب را بخوانید.

جهت تعوض ترمودیسک مراحل زیر را بپیمایید:

 1. برق یخچال یا فریزر را قطع کنید.
 2. روکش اواپراتور را با دقت جدا کنید.
 3. ترمودیسک بر روی لوله برگشت اواپراتور متصل است و همانند تصاویری است که در این صفحه مشاهده می‌کنید.
 4. سیم و اتصالات ترمودیسک را جدا کنید.
 5. قطعه سالم را نصب کنید.
 6. روکش اواپراتور را سر جای خود قرار دهید.
 7. برق یخچال را متصل کنید.
 8. تبریک!! یخچال شما تعمیر شد.