ترموفیوز یخچال

یکی از اصلی‌ترین تلاش‌های شرکت‌های تولید کننده لوازم خانگی تامین امنیت دستگاه می‌باشد و این موضوع در تمامی لوازم از جمله یخچال فریزر و ساید‌بای‌‌ساید ها صدق می‌کند. یخچال از قطعات مختلفی تشکیل شده است و در صورت عدم عملکرد درست هر یک از این قطعات مشکلات مختلفی رخ می‌دهد. در این مقاله بطور مفصل به توضیح و آموزش تعمیرات قطعه‌ی محافظتی ترموفیوز پرداخته‌ایم.

علت استفاده از ترموفیوز

شاید شما هم نام این قطعه را شنیده باشید و این پرسش برایتان مطرح شده که ترموفیوز چیست. ترموفیوز یا فیوز حرارتی همانطور که از نامش پیداست فیوزی است که از عبور جریان برق در دماهای بیش از حد مجاز جلوگیری می‌کند. این قطعه قبل از هیتر المنت قرار دارد و بصورت سری با آن بسته می‌شود.اگر به هر دلیل دما داخل المنت یا در حالت کلی دمای بخش دفراست بیش از حد مجاز افزایش یابد ترموفیوز جریان برق را قطع می‌کند تا از ذوب شدن روکش سیم‌ها و آتش سوزی جلوگیری نماید.

ترموفیوز در تمامی یخچال فریزرهای بدون برفک استفاده شده است و فرقی ندارد یخچال شما خارجی باشد یا ایرانی، سامسونگ باشد یا الکترواستیل، در صورت نوفراست بودن حتما از این قطعه بعنوان کلید محافظ گرمایی استفاده شده است.

محل قرار گیری ترموفیوز

در یخچال‌های نوفراست المنت مسئولیت ایجاد گرما و ذوب کردن برفک‌ها را بر عهده دارد؛ همچنین این قطعه بدلیل توان بالی ایجاد گرما می‌تواند موجب آتش سوزی گردد. کارخانه‌ها به منظور جلوگیری از صدمات ناشی از روشن ماندن المنت 2 قطعه در سیستم دیفراست استفاده کرده‌اند:

 1. ترمودیسک
 2. ترموفیوز

این 2 قطعه قبل از هیتر قرار دارند و بصورت سری به هم متصل هستند؛ ترمودیسک مسئولیت روشن و خاموش کردن را بر عهده دارد و ترموفیوز هنگامی که ترمودیسک درست کار نکند و دما افزایش یابد دست بکار می‌شود.

این 3 قطعه بصورت سری به هم متصل هستند و ترتیب اتصال آن‌ها به شرح زیر است:

 1. ترمودیسک
 2. ترموفیوز
 3. هیتر المنت

نشانه‌های خرابی ترموفیوز یخچال

سیستم یخ‌زدایی یخچال از قطعات مختلفی تشکیل شده است که نقض در عملکرد هر کدام می‌تواند منجر به ذوب نشدن برفک‌ها گردد. ترموفیوز هم از قطعاتی است که در صورت خرابی آن گرمای لازم برای ذوب شدن برفک‌ها ایجاد نمی‌شود و در نتیجه دمای داخل کابین افزایش می‌یابد. برخی از نشانه‌های خرابی ترموفیوز عبارت‌اند از:

 • عدم یخ‌زدایی
 • افزایش دمای داخل کابین
 • یکسره کار کردن کمپرسور
 • نمایان شدن ارور بر روی نمایشگر

حذف ترموفیوز از سیستم یخ‌زدایی

در برخی از موارد تعمیرکاران یخچال به جای تعویض ترموفیوز آن از جدا کرده و ترمودیسک را بصورت مستقیم به المنت متصل می‌کنند. این موضوع شاید برای مدت‌ها مشکل خاصی به وجود نیاورد اما در صورت خرابی ترمودیسک یا بروز مشکل ناشناخته‌ای می‌تواند منجر به آتش سوزی درون یخچال شود.

هنگام انجام تعمیرات از جایگزین شدن ترموفیوز یخچال مطمئن شوید و هرگز به حذف این قطعه نیاندیشید.

دمای قطع ترموفیوز

هر سیستمی توانایی کار در دمای معینی را دارد و افزایش یا کاهش محسوس دما بر روی بازدهی آن تاثیر می‌گذارد؛ یخچال هم از این امر مستثنی نیست و گرمای بیش از اندازه در بهترین حالت موجب خرابی و افزایش مصرف انرژی می‌گردد. ترموفیوز جهت جلوگیری از از خسارات ناشی از گرم شدن در یخچال تعبیه شده است و زمانیکه دما از میزان مطلوب بیشتر شود برق را قطع می‌کند. حد مجاز دما در هر ترموفیوز با توجه به نوع و شرکت سازنده متفاوت است.

 • ترموفیوزهای مصرفی در یخچال فریزرها معمولا جریان برق را در بازه 70 تا 80 درجه سلسیوس قطع می‌کنند.

تست ترموفیوز

وظیفه هر فیوزی قطع جریان برق در شرایط خطرناک می‌باشد. برخی از فیوزها هنگام افزایش شدت جریان برق را قطع می‌کنند و برخی دیگر هنگام افزایش دما. معمولا زمانی سخن از احتمال خرابی فیوز حرف زده می‌شود که جریان برق پس از فیوز به قطعه بعد از آن نرسد. در صورتیکه برق در یخچال پس از ترموفیوز به المنت نرسد احتمال خرابی وجود دارد.

جهت تست ترموفیوز مطابق زیر عمل کنید:

 • دو سر فیوز حرارتی را به پراب‌های مولتی متر متصل کنید.
 • سلکتور مولتی متر را روی حالت اتصال کوتاه یا تست بوق قرار دهید.
 • اگر جریان از فیوز عبور کند مولتی متر بوق می‌زند و این موضوع نشانگر سلامت قطعه است.

تعمیر مشکلات یخچال توسط نمایندگی

اگر تا این قسمت از مقاله آمده‌اید، به احتمال زیادی با یخچال خود به مشکل برخورد کرده‌اید. این وسیله کاربردی تاثیر مثبت زیادی در زندگی دارد و خرابی آن کیفیت زندگی را به شدت کاهش می‌دهد. همچنین افزایش دما می‌تواند منجر به فاسد شدن مواد غذایی داخل کابین منجر شود و هزینه اضافه بر دست شما بگذارد.

نیک‌ریپیر، نمایندگی مجاز تعمیر یخچال توصیه می‌کند در صورت هرگونه نقص در عملکرد دستگاه با این شرکت تماس گرفته و از مشاوره تیم پشتیبانی بهره‌مند شوید. همچنین در صورت نیاز تعمیرکاران مجرب در سریعترین زمان خود را به منزل یا محل اعلامی شما می‌رسانند تا مشکل شما با بهترین کیفیت مرتقع گردد.