مشکلات متداول یخچال + راه‌حل

به احتمال قوی برای شما هم پیش آمده است که یکی از لوازم خانگی دچار مشکل شود و سعی در علت یابی و تعمیر آن داشته باشید. حال اگر این وسیله تاثیر بسزایی در کیفیت زندگی داشته باشد تلاش ما نیز برای تعمیر آن بیشتر خواهد شد. یخچال فریزر از جمله دستگاه‌هایی هستند که از قطعات مکانیکی و الکترونیکی مختلفی تشکیل شده‌اند و تشخیص علت خرابی و عیب یابی یخچال فریزر نیازمند پیش زمینه می‌باشد. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم در ابتدا شما را با نحوه عملکرد یخچال آشنا کنیم و سپس نسبت به وظایف قطعات مختلف بکار رفته در یخچال فریزر و نشانه های خرابی آن‌ها اطلاعات مفیدی ارائه بدهیم.

هرگونه خرابی در یخچال فریزر با نشانه‌هایی همراه است و متداول ترین دلایلی که مشتریان با ما تماس می‌گیرند در ادامه گردآوری شده است:

موتور یخچال کار نمی‌کند.

دمای یخچال فریزر بیش از حد کاهش یا افزایش یافته است.

در قسمت اواپراتور برفک تشکیل شده است.

بخشی از یخچال یا فریزر خنک و بخش دیگر گرم است.

یخچال خنک نمی‌کند.

یخساز کار نمی‌کند.

موتور یخچال خیلی داغ شده است.

نمایشگر یخچال کد خطا نشان می‌دهد.

کمپرسور خاموش نمی‌شود.

موارد بالا عمده دلایلی هستند که تعمیرکاران یخچال شرکت با آن‌ها سر و کار دارند و جهت تعمیر این مشکلات اعزام می‌شوند. در ادامه دلیل و نحوه تعمیر هر کدام از مشکلات ذکر شده را برایتان گرد آوری کرده‌ایم. با ما همراه باشید

علت خنک نکردن یخچال

یخچال فریزر‌های خانگی و صنعتی بر اساس سیکل تبرید کار ‌می‌کنند و همین موضوع است موجب خنک شدن دمای درون یخچال می‌شود. گردش گاز مبرد درون لوله موجب می‌گرد تا هوای گرم درون کابین بر اثر تبادل گرما خنک شود و دمای گاز افزایش یابد. گاز یخچال پس از افزایش دما وارد کندانسور می‌شود تا مجددا خنک شده و در چرخه تبرید شرکت کند.

در صورت کاهش سرمای یخچال فریزر قطعات زیر را مورد بررسی قرار دهید:

 • کمپرسور
 • ترموستات
 • المنت
 • برد الکترونیکی
 • کاهش میزان گاز
 • فن
 • پوسیدگی و پارگی لاستیک درب یخچال

علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال

مسئولیت تنظیم دما درون یخچال و ارسال دستور خاموش یا روشن شدن در یخچال فریزر بر عهده ترمویتات می‌باشد. ترموستات در یخچال فریزر‌های امروزی به دو نوع است:

 • ترموستات مکانیکی 
 • ترموستات الکترونیکی 

یکی از دلایل عمده‌ای که موجب یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال می‌شود خرابی ترموستات است. در صورتیکه با تغییر درجه ترموستات، دمای درون کابین تغییر نمی‌کند باید ترموستات را تعویض کنید. 

چرا موتور یخچال کار نمی‌کند؟

برای کار کردن کمپرسور یا موتور یخچال در ابتدا فرمان روشن شدن باید از سمت ترموستات یا برد الکترونیکی صادر شود و سپس کمپرسور توسط رله استارت راه‌اندازی گردد. در صورت خرابی هریک از قطعات زیر کمپرسور راه‌اندازی نخواهد شد و شروع بکار نخواهد کرد:

 • ترموستات 
 • رله استارت 
 • کمپرسور 

علت تشکیل برفک در یخچال فریزر

یکی از دلایلی که موجب کاهش برودت در یخچال فریزرها می‌شود برفک است. در حالت کلی هوای درون کابین باید بتواند بطور آزادانه مابین کویل‌های اواپراتور در جریان باشد و تبادل گرمایی صورت گیرد اما در صورتیکه برفک میان کویل‌ها افزایش یابد گردش هوا صورت نمی‌گیرد و همین امر موجب افزایش دما و فاسد شدن مواد درون یخچال یا فریزر می‌شود. یخچال فریزرهای امروزی اکثرا نوفراست هستند و بطور اتوماتیک برفک تشکیل شده بر روی اواپراتور را توسط هیتر ذوب می‌کند. در قسمت دیفراست یخچال قطعات مختلفی بطور هماهنگ کار می‌کنند تا تراکم برفک بیشتر از حد مجاز نباشد. در صورت ذوب نشدن این توده‌های یخی یکی از قطعات زیر نیاز به بررسی و تعمیر دارد:

 • هیتر المنت 
 • تایمر دیفراست 
 • برد الکترونیکی 
 • ترمودیسک 
 • ترموفیوز 
 • پوسیدگی و پارگی نوار درب یخچال 

برای اطلاع از نحوه برفک زدایی در یخچال مقاله سیستم دیفراست یخچال را بخوانید.

خنک نشدن بخش پایین یا بالای یخچال

در اکثر یخچال فریزرها سرما در قسمت فریزر ایجاد شده و توسط فن اواپراتور و از طریق دریچه دمپر وارد کابین یخچال می‌شود. توزیع سرما درون کابین باید به نحوی باشد که تمامی طبقات و قفسه‌ها در یک دمای مشخص باشند. اگر دما درون کابین بطور یکنواخت گسترش نیافته باشد باید عیب یابی و تعمیر صورت بگیرد.

همانطور که گفتیم هوای خنک در بخش اواپراتور در فریزر تولید شده و توسط فن و از میان دریچه دمپر بطور یکنواخت درون کابین گسترش می‌یابد. درصورتیکه قسمت پایین یا بالای یخچال شما سرد نمی‌شود قطعات زیر را بررسی کنید:

فن اواپراتور

دریچه دمپر

بررسی علت خرابی یخساز

یخساز ساید بای ساید یکی از محبوب‌ترین ویژگی‌های آن است و در صورتیکه آب خنک یا یخ تولید نکند باید به تعمیر و بررسی آن بپردازیم. یکی از دلایلی که میتواند موجب کار نکردن یخساز و آب سرد کن یخچال شود شیربرقی است. در صورتیکه آب توسط شیربرقی وارد آبسرد کن نشود بدیهی است که این دستگاه قادر به ساختن آب خنک و یخ نخواهد بود. همچنین در برخی از موارد دیده می‌شود که واتر تانک به علت از بین رفتن عایق دما و سرمای بیش از حد فریزر یخ زده و باد می‌کند. در این حالت نیز باید آب را قطع کرده و با تعمیرکار متخصص تماس بگیرید.

در صورت بروز کشکل در قسمت آبسردکن و یخساز قطعات زیر را بررسی و عیب‌ یابی کنید:

 • شیر برقی 
 • موتور یخ‌ساز 
 • قسمت واتر تانک

علت گرم شدن زیاد موتور یخچال

کمپرسور یخچال وظیفه فشرده سازی و تزریق گاز مبرد به لوله‌های یخچال را بر عهده دارد. اصطکاک قطعات در حال حرکت درون کمپرسور و گرمای حاصل از فشرده شدن گاز موجب افزایش دمای موتور و محیط اطراف آن می‌گردد. به همین جهت در کنار کمپرسور یک فن تعبیه شده است تا از افزایش بیش از حد دما در اطراف آن جلوگیری شود. 

یکی از دلایلی که موجب گرم شدن قسمت پشتی یخچال فریزر و ساید بای ساید می‌شود فاصله کم مابین دیوار و یخچال است. در صورتیکه هوا نتواند در قسمت کمپرسور به گردش درآید موتور گرم می‌شود. 

همچنین توجه داشته باشید ه ازدیاد گرد و خاک روی کندانسور و کمپرسور موجب کاهش راندمان دستگاه، افزایش مصرف انرژی و همچنین تولید گرمای غیر عادی در قسمت پشتی یخچال و ساید می‌شود. 

در صورتیکه نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در مورد کمپرسور و نحوه عملکرد آن مقاله هر آنچه باید در مورد موتور یخچال بدانید را بخوانید. 

علت نمایش کد خطا یا ارور روی نمایشگر

یخچال فریزر و ساید بای ساید‌های امروزی جهت ایجاد ارتباط موثر و سازنده تر با کاربر از نمایشگر بهره می‌برند تا در صورت بروز هرگونه خطا یا مشکل در بخش‌های مختلف دستگاه آن را سریعا به کاربر انتقال دهند و از ایجاد صدمات جدی جلوگیری کنند. هر کد خطایی که بر روی نمایشگر نمایان می‌شود معنا و مفهوم خاصی را منتقل می‌کند. برای اطلاع از دلیل نمایان شدن کد ارور بر روی نمایشگر سراغ دفترچه راهنمای ارائه شده همراه با دستگاه به هنگام خرید بروید و نسبت به تعمیر یخچال یا ساید متناسب با مفهوم کد نمایش داده شده اقدام فرمایید.

خاموش نشدن یا یکسره کار کردن کمپرسور

همانطور که روشن نشدن موتور نشان از خرابی یخچال یا ساید بای ساید است، خاموش نشدن آن نیز دلیلی بر وجود مشکل در قسمتی از یخچال می‌باشد. در صورتیکه کمپرسور یخچال بطور یکسره و بدون اتومات کار می‌کند، عوامل زیر را بررسی کنید:

میزان گاز

ترموستات

اواپراتور

کندانسور

میزان گاز مبرد باید به مقدار تعین شده توسط کارخانه باشد و اگر به هر علتی از این مقدار کمتر باشد کمپرسور مجبور است مدت زمان بیشتری روشن باشد تا دمای کابین را به مقدار تنظیم شده توسط کاربر برساند.

خرابی ترموستات نیز موجب عدم ارسال فرمان خاموش یا روشن به کمپرسور شده و در نتیجه ممکن است موتور یخچال یکسره کار کند.

تشکیل توده یخ بر روی اواپاتور موجب عدم گردش هوا می‌شود و در نتیجه کمپرسور مجبور است به دفعات و مدت زمان بیشتری مشغول فعالیت باشد.