فیلتر درایر چیست؟

فیلتر درایر یا Dryer Filter همانطور که از نامش پیداست بعنوان یک محافظ در برابر ورود رطوبت و ذرات ریز با جرم اندک به قطعه نصب شده در خروجی جلوگیری می‌کند. این قطعه در سیستم‌های تبرید با فشار متوسط و کم استفاده می‌شود و از ورود رطوبت و ایجاد خرابی در سیستم جلوگیری می‌کند. 

این قطعه در تمامی یخچال‌ها از جمله یخچال الکترواستیل، امرسان، پارس، ارج، آزمایش، اسنوا، ال‌جی، بوش، بکو، جنرال الکتریک و سامسونگ استفاده شده است و از آسیب دیدن کمپرسور بر اثر وجود رطوبت جلوگیری می‌کند. کولرهای گازی نیز برای حذف ذرات مضر و رطوبت در چرخه تبرید از فیلتر درایر مخصوص استفاده می‌کنند که عملکرد مشابه درایر یخچال دارد اما از نظر ابعاد و محل نصب متفاوت است.

مواد بکار رفته در داخل فیلتر درایر یخچال سیلیکات هستند که برای جذب رطوبت کاربرد دارند. فیلتر درایر مصرفی در یخچال‌ها یک لوله ورودی و یک لوله خروجی دارد که سطح مقطع لوله ورودی بزرگتر از سطح مقطع خروجی می‌باشد. این امر موجب می‌شود که فشار گاز مبرد پس از ورود به فیلتر درایر افزایش یابد. 

دلیل استفاده از فیلتر درایر در یخچال

فیلتر درایر یا خشک کن در یخچال در مسیر مایع (برگشت) بین کندانسور و لوله‌مویین یا شیر انبساط نصب می‌شود. وجود رطوبت همراه با گاز مبرد بسیار مضر است و علاوه بر کاهش راندمان دستگاه می‌تواند موجب تجزیه و تخریب ساختار شیمیایی مبرد و روانکار موجود در کمپرسور شود. وجود رطوبت، فشار بالا و گرما می‌تواند موجب واکنش شیمیایی گاز مبرد و روغن روانکار کمپرسور یخچال شود و در نهایت منجر به تولید اسید در سیستم شود. همین دلایل باعث شده تا تولیدکنندگان برای حذف رطوبت و مواد ریز میکرونی از فیلتر درایر استفاده کنند.

وجود رطوبت در سیستم تبرید از اصلی‌ترین دلایل خرابی و تعمیر یخچال می‌باشد. رطوبت با روانکار موتور واکنش می‌دهد و موجب افزایش اصطکاک میان قطعات می‌شود؛ از این رو دمای شفت کمپرسور بر اثر اصطکاک بالا افزایش یافته و درنتیجه موتور یخچال از کار می‌افتد یا به‌ اصطلاح قفل می‌کند. 

همچنین وجود رطوبت در لوله‌های فلزی و قطعات کمپرسور موجب اکسید شدن قطعات و کاهش عمر سیستم می‌گردد. 

چه زمانی فیلتر درایر یخچال را تعویض کنیم

فیلتر درایر یخچال تا زمانیکه سیستم تبرید ایزوله است و برای تعمیر یخچال یا هر دلیل دیگر دچار تغییرات نشده باشد نیازی به تعویض ندارد؛ البته گذر زمان بر عملکرد درایر تاثیر گذاشته و رنگ قهوه‌ای یا مسی روشن آن با افزایش مدت زمان کار به رنگ قهوه‌ای تیره درمی‌آید. تغیر رنگ درایر خبر از کاهش بازدهی آن دارد اما همانطور که گفته شد تا زمانیکه سیستم ایزوله است و چرخه تبرید در مسیر بسته انجام می‌گردد نیازی به تعویض فیلتر دایر نخواهد بود.

تعویض کمپرسور با قطع اتصالات و جوش‌کاری کمپرسور جدید صورت می‌گیرد که در این صورت چرخه تبرید کاملا در معرض ورود رطوبت و ذرات مضر قرار می‌گیرد. تعویض فیلتر درایر هنگام تعویض موتور یخچال از الزامات است.

شارژ گاز یخچال به 2 دلیل اتفاق می‌افتد:

 1. تخلیه شدن گاز مبرد به دلیل نشتی
 2. تعویض کمپرسور

در هر 2 حالت تعمیرکار باید پس از شارژ گاز نسبت به تعویض درایر اقدام کند. 

اگر دلیل تعمیر یخچال نشت و تخلیه شدن گاز مبرد باشد تعمیرکار محل نشتی را جوشکاری یا قطعه معیوب را تعویض می‌کند که در هر دو حالت جوشکاری انجام می‌گیرد و در نتیجه سیستم تبرید با فضای خارج در ارتباط قرار می‌گیرد و احتمال ورود رطوبت وجود خواهد داشت.

علائم خرابی فیلتر درایر

معمولا فیلتر درایر موجب خرابی سایر قطعات می‌شود و نشانه‌های خرابی زیادی ندارد. در ادامه به برخی از نشانه‌هایی که می‌تواند ناشی از خرابی و نیازمند تعویض بودن فیلتر درایر باشد را آورده‌ایم.

 • تغییر رنگ به قهوه‌ای سوخته
 • کاهش سرمای یخچال 
 • قفل کردن موتور 
 • صدای بلند موتور هنگام کار 

انواع فیلتر درایر یخچال

فیلتر درایر یخچال‌ها معمولا از نوع مایع و یکطرفه است. اما علاوه بر این، درایرها انواع مختلفی دارند که در ادامه آن‌ها را توضیح داده‌ایم.

 • فیلتر درایر خط مایع

این فیلتر در مسیر برگشت مبرد قرار می‌گیرد.

 • فیلتر درایر یک‌طرفه

این فیلتر تنها در یک جهت قابلیت جذب رطوبت دارد و در صورتیکه در جهت برعکس در سیستم نصب شود توانایی انجام وظیفه نخواهد داشت.

 • فیلتر درایر دو طرفه
 • فیلتر درایر ترکیبی

قیمت فیلتر درایر یخچال

فیلتر استفاده شده در یخچال‌ها معمولا از نوع جوشی 15 گرمی است که قیمتی در حدود 20 تا 35 هزار تومان دارد. توجه داشته باشید که در ازای هرگونه تعمیر مرتبط با کمپرسور و گاز مبرد این قطعه باید تعویض شود. 

چکیده مطالب

 • وجود رطوبت در سیستم تبرید کاملا مضر است و باید توسط فیلتر درایر حذف شود.
 • یخچال بدون درایر هم کار می‌کند اما امکان ورود رطوبت وجود خواهد داشت که منجر به کاهش عمر دستگاه می‌شود.
 • وجود رطوبت منجر به تولید اسید و کاهش قدرت روانکاری می‌شود. 
 • رنگ درایر هنگام کاهش توان تغییر می‌کند.
 • فیلتر درایر استفده شده در یخچال جوشی 15 گرمی است.
 • قیمت فیلتر درایر یخچال بین 20 تا 35 هزار تومان است.