تعویض لاستیک درب یخچال

لاستیک دور درب یخچال به عنوان عایق محافظ در برابر تبادل گرما با محیط خارج از کابین می‌باشد و از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند. در صورتیکه این لاستیک دچار پارگی یا پوسیدگی گردد و یا بین بدنه یخچال و لاستیک فاصله ایجاد گردد، هوای بیرون به داخل کابین نفوذ می‌کند. این امر موجب می‌شود تا کمپرسور یخچال برای رسیدن به دمای تنظیم شده بیشتر از قبل کار کند و در نتیجه مصرف برق افزایش و عمر مفید کمپرسور و سایر قطعات وابسته به آن کاهش می‌یابد.

نوار دور درب یخچال در دو نوع پرسی و پیچی موجود می‌باشد. لاستیک استفاده شده در بیشتر یخچال فریزر‌های موجود در بازار از نوع پیچی است. برای تشخیص نوع لاستیک بکار رفته در یخچال می‌توانید قسمتی از گوشه لاستیک را به سمت بالا و سپس رو به بیرون بکشید، در صورتی که لاستیک درب یخچال شما از نوع پیچی باشد در پشت آن پیچ مشاهده خواهید کرد و در غیر اینصورت یخچال یا فریزر شما از نوار درب پرسی بهره می‌برد.

در ادامه می‌توانید با دیدن فیلم آموزش تعویض نوار درب یخچال نحوه‌ی انجام این کار و مراحل آن را مشاهده کنید:

نشانه‌های خرابی لاستیک درب یخچال

برای تست سلامت لاستیک درب یخچال می توانید از 3 روش زیر بهره ببرید:

  • اسکناسی را بین لاستیک و بدنه قرار دهید، در صورتیکه اسکناس براحتی و بدون پارگی از بین لاستیک و بدنه بیرون کشیده شود احتمالا نوار درب شما نیاز به تعویض دارد.
  • زمانیکه لاستیک دور درب نتواند بدرستی به عنوان عایق گرما به وظیفه خود عمل کند موتور یخچال مجبور می‌شود تا بیشتر از قبل کار کند تا دمای داخل کابین را پایین نگه دارد. در صورتیکه موتور یخچال شما بیشتر از قبل اتومات می‌کنید احتمال خرابی در لاستیک وجود دارد. (مقاله تعویض المنت یخچال می‌تواند برای شما مفید واقع شود)
  • لاستیک یخچال بنابر وظیفه ای که در این دستگاه دارد نسبت به دمای محیط گرم تر است. در صورتیکه نوار لاستیکی هم دما یا خنک تر از محیط بیرونی باشد احتمال خرابی وجود دارد.

نحوه تعویض لاستیک درب پرسی

در صورتیکه مطمئن شدید لاستیک دور درب یخچال یا فریزر شما خراب شده و نیاز به تعمیر دارد مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  1. برق دستگاهتان را قطع کنید
  2. درب یخچال را باز کنید 
  3. در صورتیکه لاستیک درب یخچال شما پرسی است، گوشه آن را به سمت بالا بکشید.
  4. لاستیک درب را به سمت خودتان بکشید تا لاستیک از کانال پلاستیکی دور درب خارج شود. 
  5. برای نصب لاستیک بر روی درب پرسی ابتدا لاستیک را بر روی یکی از گوشه‌‌های بالایی قرار داده و سپس گوشه مجاور را بر روی درب چفت کنید و سپس به سراغ گوشه های پایینی بروید. و در نهایت مسیر بین گوشه‌های یخچال را چفت کنید.

آموزش تعویض لاستیک درب پیچی

مراحل تعویض لاستیک دور درب پیچی همانند مراحل تعویض لاستیک درب پرسی می‌باشد و تنها تفاوتی که وجود دارد این است که برای خارج کردن لاستیک پیچی از درب یخچال باید پشت لاستیک را رو به بیرون بکشید تا پیچ‌های پشت آن نمایان شود، سپس پیچ‌ها را به ترتیب باز کرده و پس از باز شدن آخرین پیچ لاستیک را رو به بیرون بکشید.

آهنربای درب یخچال

درب یخچال برای چفت شدن و چسبیدن به بدنه و جلوگیری از ورود هوای گرم از آهنربا بهره می‌برد. این آهنربا در لایه زیرین لاستیک درب یخچال استفاده شده و لاستیک را به بدنه می‌چسباند تا هوای گرم وارد محفظه یخچال یا فریزر نشود. 

در صورتیکه متوجه شدید نوار یا واشر درب یخچال یا فریزر بدرستی از تبادل گرمایی بین کابین و محیط بیرون جلوگیری نمی‌کند نسبت به تعمیر یا تعویض نوار درب یخچال اقدام نمایید.

هزینه تعویض لاستیک درب

محتویات موردنظر اینجا قرار می گیردقیمت لاستیک یخچال بستگی به عوامل مختلفی از جمله سایز، شرکت سازنده، کیفیت محصول و موجودی بازار دارد. جهت اطلاع از قیمت بروز با شماره تلفن 71057572 – 021 تماس حاصل فرمایید یا بر روی دکمه زیر کلیک کنید.