کندانسور یخچال چیست؟

گاز مبرد در یخچال جریان می‌یابد تا گرما را به خود جذب کند و دمای داخل یخچال را پایین نگه دارد. این گاز پس از خروج از کابین یخچال گرم است و باید مجددا خنک شود تا چرخه تبرید در یخچال ادامه یابد؛ خنک سازی گاز مبرد در یخچال بر عهده کندانسور است که همچون رادیاتور موجب خنک سازی می‌شود. در صورتیکه گاز خنک نشود تلاش موتور یخچال برای به گردش درآوردن گاز دوچندان می‌شود و این موضوع باعث کاهش عمر موتور و همچنین افزایش مصرف انرژی می‌گردد.

انواع مختلف کندانسور یخچال

کندانسور مصرفی برای یخچال در دو نوع است:

  1. کندانسور هوایی یا ایستاده
  2. کندانسور مکعبی یا حجمی 

کندانسور ایستاده یا هوایی بیشتر بر روی یخچال‌های قدیمی‌تر دیده می‌شود و مدل‌های بروز از کندانسور حجمی استفاده می‌کنند. منظور از کندانسور ایستاده یا هوایی همان لوله های سیاه رنگ توری مانند متصل به پشت یخچال است. 

کندانسور حجمی یا مکعبی در کنار کمپرسور (موتور) یخچال قرار گرفته و همانند مدل ایستاده براحتی قابل رویت نیست. این کندانسور همراه با یک فن کنار کمپرسور یخچال نصب می‌شود تا توسط آن هوا با شدت بیشتری در بین کویل‌ها جریان یابد. 

در صورتیکه نوع ایستاده بر روی یخچال شما استفاده شده باشد محل آن پشت یخچال و به موازات دیواره پشتی است و در صورتیکه از نوع حجمی یا مکعبی باشد در کنار موتور همراه با یک فن قرار دارد. 

اهمیت تمیز کردن کندانسور

 

هر وسیله‌ای نیازمند مراقبت و نگهداری است و یخچال فریزر یا ساید بای ساید از این امر مستثنا نیست. کندانسور برای تبادل گرمایی و خنک کردن گاز موجود درون کویل ها نیازمند تبادل گرما با محیط اطراف می‌باشد و در صورتیکه این امر به درستی اتفاق نیافتد، در مرحله اول برودت یخچال کاهش می‌یابد و فشار بر روی موتور یخچال افزایش می‌یابد و در مرحله بعدی مصرف انرژی دوچندان می‌گردد. 

رادیاتور یخچال وظیفه خنک سازی گاز مبرد را بر عهده دارد و برای انجام این فرآیند نیازمند تبادل آزادانه گرما با هوای اطراف است، در صورتیکه انباشت گرد و غبار بر روی لوله‌های کندانسور مانع تبادل گرما شود، گاز یخچال خنک نمی‌شود و موتور یخچال مجبور می‌شود با حداکثر توان کار کند که این امر موجب خرابی کمپرسور و همچنین افزایش مصرف انرژی می‌گردد. بهتر است هر 6 ماه یکبار گرد و غبار موجود بر روی لوله ها را از بین ببریم تا از بروز مشکلات جدی جلوگیری کنیم. 

نحوه تمیز کردن کندانسور یخچال

نظافت و تمیزی کندانسور اهمیت بالایی در سرمایش یخچال و سلامت آن دارد. نظافت کندانسور ایستاده کار چندان دشواری نیست و کافیست تا یخچال را از برق جدا کنید و با دستمال مناسب گرد و غبار موجود را از بین ببرید. 

تمیز کردن کندانسور حجمی همچون ایستاده ساده نیست و کمی شما را به زحمت خواهد انداخت. برای تمیز کردن کندانسور پاکتی مراحل زیر را بپیمایید:

  1. برق یخچال را جدا کنید.  
  2. یخچال را جهت دسترسی راحت به قسمت پشتی جابجا کنید.
  3. پنل پشتی را جدا کنید. 
  4. برای پاک کردن فضای بین لوله ها از فرچه یا بورس استفاده کنید. 
  5. محافظ پشت یخچال را مجددا ببندید. 
  6. برق را متصل کنید. 

توجه داشته باشید که کویل های کندانسور شکننده هستند و هنگام نظافت باید از ایجاد فشار زیاد بر روی آن‌ها پرهیز کنید. 

نشت گاز از کندانسور یخچال

گاز CFC که عمل خنک سازی در یخچال را انجام می‌دهد در یک چرخه بسته کار خود را انجام می‌دهد، در صورتیکه کویل‌های رادیاتور یخچال دارای نشتی باشد گاز یخچال خالی می‌شود. در این حالت باید کندانسور تعویض گردد و مجددا شارژ گاز انجام شود. برای درخواست تعمیر و اعزام تعمیرکار یخچال در سریعترین زمان ممکن با ما تماس بگیرید.

تعمیر کندانسور

نیک تعمیر خدمات تعمیر و تعویض کندانسور یخچال را در تمامی مناطق تهران ارائه می‌دهد. در صورت خرابی کندانسور با ما تماس بگیرید تا در سریع‌ترین زمان همراه با بهترین کیفیت کندانسور یخچال شما را تعمیر کنیم.