ماشین های لباسشویی امروزه به بخشی غیر قابل حذف از خانه های ما تبدیل شده اند و حتی خرابی و فقدان چند روزه آن ها روال عادی زندگی را بر هم می زند. پس همه ی کاربران این دستگاه باید با نحوه ی کار و قطعات تشکیل دهنده آن آشنا باشند.

تایمر:

 

 

تایمر عامل اصلی اجرای برنامه ها در ماشین لباسشویی می باشد و هر یک از قطعات از جمله شیر برقی، هیدرواستات، پمپ تخلیه، المنت (هیتر)، موتور  و… با توجه به دستوراتی که توسط این قطعه صادر می شود فعالیت می کنند.

تایمر متشکل از دو قسمت موتور و جعبه اتصالات است؛ موتور تایمر بویینی است که با اتصال به برق ۲۲۰ ولت، میدان مغناطیسی مورد نیاز برای چرخش چرخ دنده ها و در نهایت شافت اصلی را برعهده دارد. این بوبین و چرخ دنده ها گشتاور مورد نیاز برای چرخش توپی در میان کنتاکت های مربوطه را ایجاد می کنند. 

توپی تایمر استوانه ای است که بر روی آن زایده های متعددی طراحی شده است. برخورد هر یک از زایده های توپی با یکی از تیغه های درون تایمر ، موجب برقدار شدن یکی از اجزاء الکتریکی ماشین می شود و مادامی که توپی از وضعیت فعلی خود خارج نشده ، آن قطعه به عمل خود ادامه خواهد داد اما با حرکت محور اصلی تایمر و در نتیجه خروجی توپی از وضعیت قبلی ، زایده مربوطه نیز از تیغه مورد نظر جدا شده و برق آن قطعه الکتریکی قطع خواهد شد.

توضیحات بالا در رابطه با عملکرد تایمر مکانیکی است. در حالی که لباسشویی های جدید برای فرمان دادن به سایر قطعات از برد الکترونیکی استفاده می کنند .

 

میکروسوئیچ:

میکروسوئیچ لباسشویی

میکروسوئیچ (Micro Switch) درواقع کلیدی است که با فشار، حرکت و یا ضربه فیزیکی تحریک می شود و عمل قطع و وصل جریان الکتریکی مدار را کنترل می کند. این قطعه نوعی سوئیچ محدودکننده (Limit Switch) کوچک است که در مدارهای الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد و با نام های کلید محدودکننده مکانیکی و یا کلید مینیاتوری ضربه ای سریع نیز شناخته می شود.

میکروسوئیچ از باز شدن درب ماشین لباسشویی حین کار جلوگیری می‌کند و برای افرادی که فرزند خردسال دارند بسیار کاربردی میباشد؛ پس از برنامه ریزی شستشو، اگر درب لباسشویی باز باشد میکروسوئیچ از جریان یافتن برق در مدار لباسشویی جلوگیری می کند. همچنین یکی از عوامل باز نشدن درب لباسشویی خرابی میکروسوئیچ می باشد که می توان به روش های مختلف سلامت آن را تست کرد. 

* برای آموزش تست میکروسوئیچ اینجا کلیک کنید

شیر برقی:

شیر برقی از اصلی ‌ترین قطعات ماشین لباسشویی است که وظیفه قطع و وصل کردن آب را بر عهده دارد. این یعنی انجام عمل آبگیری بر عهده ی این قطعه می باشد و در صورت بروز مشکل و کوچک‌ترین خللی در عملکرد شیر برقی لباسشویی، این دستگاه کار نخواهد کرد.

در صورتیکه آب ورودی به دیگ لباسشویی حتی زمانیکه خاموش است قطع نمی شود و شیر برقی صدا میدهد، احتمالا سوپاپ شیر برقی خراب شده و باید تعمیر یا تعویض گردد. 

انواع شیر برقی لباسشویی:

– تک بویین

– دو بویین

– سه بویین

– چهار بویین

شیر برقی ماشین لباسشویی های قدیمی دو ورودی آب سرد و گرم دارند اما شیربرقی ماشین لباسشویی های فعلی موجود در بازار تنها یک ورودی آب سرد دارند و در صورت نیاز، آب سرد بوسیله ی هیتر توسط خود لباسشویی گرم می شود.  

خرابی شیر برقی ماشین لباسشویی از دو بخش مکانیکی و الکتریکی نشئات میگیرد؛ اگر خرابی شیر برقی به علت مشکل مکانیکی ماشین لباسشویی باشد، لاستیک لباسشویی پاره می‌شود. اما اگر خرابی در بخش الکتریکی شیر برقی باشد، بخش برق‌رسانی لباسشویی دچار مشکل شده است و به احتمال قوی بویین شیر برقی سوخته است.

همچنین محتمل است علت اختلال در عملکرد شیر برقی لباسشویی شن ریزه‌های موجود در آب شهری باشند که باعث گرفتگی جداره‌ها شده اند.

توجه :

طراحی شیر برقی ها با توجه به فشار آب معینی صورت گرفته است که میزان فشار آب مطلوب در مشخصات فنى ماشین های لباسشویی ذکر شده است. اگر فشار آب بیش از حدّ مناسب باشد آب به جداره های بین اهرم و بوبین نفوذ کرده و به این دلیل اهرم جذب نمی شود. از این رو تفکیک تمامی قطعات شیر برقی و خشک نمودن آنها الزامی است؛ در صورت عدم کاهش فشار آب، مشکل مذکور مجدداً بروز خواهد نمود.

هیدروستات:

هیدروستات وضیفه تنظیم میزان آب موجود در دیگ ماشین لباسشویی را بر عهده دارد و پس فرمان قطع یا وصل آب را به شیر برقی می دهد. 

ساختمان الکتریکی هیدروستات بسیار شبیه کلید تبدیل است. در واقع هیدروستات دارای ۳ کنتاکت است که یکی مشترک و دو کنتاکت دیگر غیر مشترک هستند. همواره یکی از کنتاکتهای غیر مشترک (در حالت عادی یا زمانی که هیدرواستات فعال می شود) به کنتاکت مشترک متصل است.

بر روی بدنه هیدرواسات یک پیچ دیده می شود که توسط کارخانه سازنده بر روی آن رنگ ریخته شده است. پیچ مذکور در واقع تعیین کننده زمان عملکرد کلید داخل هیدروستات بوده و در صورت چرخاندن پیچ و خارج نمودن آن از وضعیت اولیه، ارتفاع آب درون مخزن تغییر خواهد کرد.

یکی از علل آبگیری کمتر یا بیشتر از حد مطلوب ماشین لباسشویی عدم تنظیم صحیح هیدروستات می باشد که به وسیله ی یک پیچ گوشتی قادر به تنظیم میزان آب ورودی به لباسشویی خواهید بود. 

 

المنت:

آب داغ عملکرد بهتری در شستشوی لباس های کثیف دارد و شستشو با آب سرد کیفیت چندانی بهمراه نخواهد داشت. هیتر (المنت) وضیفه گرم کردن آب سرد در لباسشویی را دارد. المنت ماشین لباسشویی از نظر طراحی بسیار شبیه المنت آبگرمکن برقی است؛ محل نصب المنت قسمت پایینی لباسشویی می باشد. 

المنت توسط یک قطعه پلاستکی آب بندی می شود و هرگز نباید زمانیکه لباسشویی خاموش است برقدار شود. اگر لباسهای شسته شده تمیز نمی شوند، احتمال خرابی المنت وجود دارد. المنت را می توان با یک اهم متر یا مقاومت سنج تست کرد و از سلامت آن آگاه شد. 

 

ترموستات:

ترموستات قبل از هیتر نصب می شود و مسئولیت کنترل دمای آب را بر عهده دارد. هرگاه دمای آب کمتر از میزان مشخص شده باشد، ترموستات برق هیتر را وصل می کند و پس از رسیدن به دمای مورد نظر برق هیتر را قطع می کند. اساس کار ترموستات انقباض و انبساط تیغه فلزی حساس متصل به آن است. با افزایش دما از حد مشخص،ترموستات برق المنت را قصع کرده و عمل تولید گرما متوقف می گردد، دمای آب به تدریج کاهش می یابد و با کاهش دما صفحه فلزی حساس به گرما به وضعیت عادی خود بازمیگردد و موجب برقراری مجدد برق هیتر می شود.

 

پمپ تخلیه:

تخلیه آب داخل ماشین لباسشویی وظیفه پمپ تخلیه (واتر پمپ) می باشد. با جریان یافتن برق در سیم پیچ پمپ ، میدان مغناطیسی اصلی ایجاد می شود و در حلقه های اتصال کوتاه مسی، ولتاژ القایی ایجاد می گردد. تحت تاثیر ولتاژ القائی در این حلقه ها، جریان جاری شده و در نتیجه میدان مغناطیسی دیگری به وجود می آید.

میدان های ایجاد شده ناشی از جریان برق و سیم پیچ ها روتور را به چرخش در می آورند و از آنجا که پروانه همزن به آن متصل است، تخلیه آب آغاز می شود. موتور استفاده شده در پمپ تخلیه آب ماشین لباسشویی از نوع موتور با قطب چاکدار است. 

اگر روال کلی شستشو در لباسشویی بخوبی انجام گردد اما آب کثیف تخلیه نگردد، به احتمال قوی پمپ تخلیه دچار مشکل شده است که برای تعمیر آن ابتدا باید آب لباسشویی را به روش دستی و از طریق دریچه پایین لباسشویی تخلیه کرد و سپس پمپ را از بدنه ماشین لباسشویی جدا و عیب یابی کرد.     

در برخی موارد خود سیم پیچ سوخته و یا نیم سوز است اما در موارد دیگر ، پیچیدن نخ و الیاف مشابه به دور پروانه همزن ، مانع عملکرد پمپ می شوند که با خارج ساختن این مواد از پمپ ، مشکل ماشین نیز رفع خواهد شد.

 

موتور ماشین لباسشویی:

موتور ماشین لباسشویی توسط تسمه به دیگ متصل می شود و آن را به چرخش در می آورد. موتور ماشین لباسشویی از سیم پیچ تشکیل شده و دارای دو سرعت برای شستشو و خشک کردن می باشد. دور تند ماشین لباسشویی برای آبگیری و خشک کردن لباس هاست و سرعت آن به 800 دور در دقیقه می رسد. 

اگر موتور کار می کند اما دیگ لباسشویی شما نمی چرخد، بمنظور جلوگیری از خسارات بیشتر، سریعا آن را خاموش کنید و با تکنسین تماس بگیرید.

 

توجه :

تعمیر ماشین لباسشویی نیازمند تخصص و تجربه بالا جهت عیب یابی و تعمیر صحیح می باشد؛ پس جهت تعمیر یا سرویس ماشین لباسشویی خود با نمایندگی مجاز تعمیرات ماشین لباسشویی تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.