تعمیر سر و صدای بلند ماشین لباسشویی

صدای تق تق، جیرجیر و صدا‌های بلندی که ماشین لباسشویی بهنگام شستشوی البسه از خود تولید می‌کند از نشانه‌های خرابی این دستگاه می‌باشد و نادیده گرفتن این صدا‌ها می‌تواند موجب وارد شدن خسارات مالی جدی‌تری به دستگاه شما شود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با انواع صدا‌های غیرعادی لباسشویی و دلایل ایجاد این صدا‌ها آشنا کنیم. 

دلایل صدای بلند ماشین لباسشویی

همانند هر وسیله برقی دیگر که در منزل استفاده می کنیم، لباسشویی نیز ممکن است دچار مشکل گردد و نیازمند تعمیر باشد. صدای ماشین لباسشویی می تواند همچون فریاد‌های بلند، ضربه‌های محکم یا تق تق‌های آهسته باشد. این صداها نشانه‌ی خرابی یا عدم عملکرد درست یکی یا مجموعه‌ای از قطعات می‌باشد که باید هرچه سریعتر عیب‌یابی و تعمیر شود. در ادامه به دلایل صداهایی از جمله صدای لگن، صدای جیرجیر، صدای تق تق، صدای سنگ ریزه و صدایی که ماشین لباسشویی هنگام خشک کردن تولید می‌کند خواهیم پرداخت.

علت‌های ساده سر و صدا‌ی لباسشویی

سر و صدا های بلند ماشین لباسشویی همواره دلیل بر خرابی و نیازمندی این وسله به تعمیر نیست و گاهی اوقات دلایلی ساده و پیش پا افتاده موجب اینگونه صداها می‌شوند و شما می‌توانید بدون ارجاع آن به تعمیرکار این مشکل را برطرف نمایید. در ادامه تعدادی از این دلایل ساده اما مشکل ساز را که توسط سرویس‌کاران نیک تعمیر ذکر شده‌اند برایتان بازگو کرده‌ایم:

 • سکه های فلزی جا مانده در محفظه لباسشویی می توانند دلیل صدا های آزار دهنده باشند؛ برای خارج کردن سکه ها از لباسشویی ابتدا آن را خاموش کنید و سپس محفظه را بگردید، اگر آنجا نبود لباسشویی را به جهت های مختلف تکان دهید، سکه را بیابید و آن خارج کنید.
 • اگر لباسشویی شما به هنگام تخلیه آب صدای نامتعارفی می دهد، احتمالا مو یا دکمه یا سایر اشیاء ریز درون پمپ تخلیه گیر کرده اند و مسیر خروج آب را مسدود کرده اند. در این صورت مسیر خروجی آب و پمپ تخلیه (واتر پمپ) با دقت بررسی شوند و در صورت گرفتگی مسیر باید آن را رفع کرد.
 • یکی دیگر از عوامل صدا های بلند لباسشویی در هنگام کار اشیاء ریزی هستند که از حفره های سبد عبور می کنند و به داخل دیگ می روند؛ در اینصورت خارج سازی شیء ممکن است آسان یا دشوار باشد. اگر به روش های مختلف نتوانستید آن را خارج کنید با تعمیرکار تماس بگیرید.
تعمیر صدای لباسشویی در تهران و لواسان

علت صدای جیر جیر ماشین لباسشویی

لباسشویی به گونه ای طراحی شده است که باید هنگام شستشوی البسه و چرخش دیگ توازن آن رعایت شده باشد. یکی از دلایلی که موجب تولید صدای جیر جیر در ماشین لباسشویی می‌شود عدم وجود توازن در هنگام چرخش دیگ می‌باشد؛ به همین دلیل بهتر است قبل از تماس با تعمیرکار ابتدا یکبار دیگر لباسشویی را بصورت خالی تست کنید و در صورت اطمینان از خرابی سایر دلایل را که در ادامه ذکر کرده‌ایم محتمل بدانید.

مهم ترین دلایل فنی صدای جیر جیر:

 • عدم توازن در داخل دیگ 
 • گرفتگی مسیر پمپ تخلیه 
 • وجود مشکل در فنر‌های متعادل کننده
 • وجود مشکل یا گرفتگی در مسیر شیر ورودی آب 
 • در گاهی از موارد وجود مشکل در لاستیک دور درب می‌تواند دلیل صدای جیرجیر باشد 

علت صدای تق تق ماشین لباسشویی

معمولا توصیه می‌شود در صورتیکه لباسشویی شما صدای غیر عادی تولید می‌کند، یکبار دستگاه را بصورت خالی راه‌اندازی کنید و در صورتیکه این مشکل مرتفع نشد موارد زیر را محتمل بدانید:

 • وجود سنگ ریزه یا سکه فلزی و سنجاق داخل جیب لباس ها 
 • وجود مشکل در بلبرینگ دیگ لباسشویی 
 • عدم وجود توازن و پر بودن بیش از حد ظرفیت سبد 
 •  وجود مشکل در پولی (پولی قطعه ای است که بر روی محور درام قرار دارد)
 • وجود مشکل در موتور 
 • اگر صدای تق تق هنگام تخلیه آب تولید شود، می‌تواند نشانه گرفتگی یا خرابی مسیر پمپ تخلیه باشد
 

خرابی و ساییده شدن بلبرینگ لباسشویی

چرخش دیگ لباسشویی فرآیندی است که در صورت سلامت کامل بلبرینگ (یاتاقان) صورت می‌گیرد. بروز مشکل در این قطعه در حالت ابتدایی با صدایی مشابه صدای تیکاف هواپیما رخ می‌دهد و با گذر زمان و گسترش مشکل به مرحله‌ی گیرپاژ بلبرینگ و حتی شکستن شفت خواهید رسید. 

اگر صدای لباسشویی شما به هنگام چرخش دیگ بسیار بلند است، احتمال خرابی بلبرینگ ها زیاد است. جهت تست سلامت بلبرینگ می تواند از دو روش زیر استفاده کنید:

 • سعی کنید دیگ لباسشویی را با دست بچرخانید، اگر مجددا صدا از سطح پشتی دیگ بلند شد و چرخاندن دیگ با کمی مقاومت همراه بود، مشکل از بلبرینگ است.
 • سعی کنید دیگ لباسشویی را به سمت بالا یا پایین حرکت دهید؛ اگر سالم باشد در برابر حرکت به اطراف مقاومت می‌کند و اگر بلبرینگ نیازمند تعمیر باشد، دیگ به سمت بالا یا پایین حرکت می‌کند.

فرم آنلاین درخواست سرویس کار

جهت درخواست آنلاین تعمیر یا تعویض المنت فرم مقابل را تکمیل کنید تا کارشناسان ما هر چه سریعتر با شما تماس حاصل فرمایند

  یک دیدگاه بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.